Wydajność i bezpieczeństwo

Marka Norton Clipper może zaoferować najbezpieczniejsze i najbardziej wydajne urządzenia do przecinania, maszyny budowlane i materiały ścierne.

Bogaty wybór

W ramach asortymentu narzędzi Clipper oferujemy bogaty wybór artykułów podzielonych na trzy kategorie wydajności, dopasowanych do wymagań naszych klientów.

Rewelacyjna jakość

Marka Norton Clipper zrewolucjonizowała branżę budowlaną i konstrukcyjną dzięki wynalezieniu pierwszej na świecie tarczy diamentowej spawanej laserowo.

Porady Clippera dotyczące wiercenia

Zastosowanie właściwej techniki wiercenia ma kolosalne znaczenie dla wydajności każdego wiertła koronowego. Pomimo, że operacja wiercenia może odbywać się w różnych warunkach oraz na różnych rodzajach materiałów, to istnieją uniwersalne zasady oraz procedury bezpieczeństwa, których stosowanie zapewnia bezpieczne i szybkie tempo pracy oraz wydłuża żywotność wiertła.


Techniki wiercenia rdzeniowego

Wiercenie tego typu można wykonywać przy pomocy urządzeń ręcznych oraz mocowanych do podłoża.

Wiercenie ręczne posiada tę zaletę, że wymaga mniejszego nakładu pracy na etapie przygotowania do wiercenia, a ponadto jest procesem szybszym. Operacja ta sprawdza się jednak do wykonywania otworów o maksymalnej średnicy 150 mm. Sprzęgło zabezpieczające w wiertarkach ręcznych jest zaprojektowane tak, by chronić użytkownika przed obrażeniami dłoni i ramienia. Z tego względu nadaje się do prac wymagających znacznie mniejszego momentu obrotowego, niż w przypadku wiercenia za pomocą urządzeń zakotwiczonych do podłoża.

Wiercenie przy pomocy urządzeń mocowanych do podłoża wymaga większego nakładu pracy na etapie przygotowań, ale umożliwia wykonywanie otworów o znacznie większych średnicach i przy zastosowaniu nieograniczonego momentu obrotowego. Aby wybrać najlepsze narzędzie spełniające Twoje oczekiwania, przeanalizuj karty doboru produktu przed przystąpieniem do pracy.

Wiercenie koronowe 

Operację tę wykonuje się w następującej sekwencji kroków:

  1. Zamontuj wiertnicę na kolumnie.
  2. Użyj pierścienia zwalniającego, umieszczonego między wiertnicą a wiertłem koronowym, aby zapobiec blokadzie urządzenia po zakończeniu pracy.
  3. Ustaw odpowiednią prędkość obrotową w zależności od średnicy wierconego otworu.
  4. Podłącz urządzenie do źródła wody i zapewnij dopływ wystarczającej ilości wody, aby szlam cały czas był wypłukiwany z otworu.
  5. Włóż przełącznik różnicowy (PRCD), znajdujący się w przewodzie zasilającym wiertnicy, do uziemionego gniazda elektrycznego pod odpowiednim napięciem.
  6. Powoli opuść wiertło do miejsca wiercenia. Pamiętaj, aby wiertło nie ślizgało się ani nie przesuwało w bok. Cały obwód wiertła koronowego powinien penetrować powierzchnię poddawaną obróbce przed zastosowaniem dodatkowego nacisku.

Clipper radzi

! Podczas wiercenia wywieraj nacisk na wiertło koronowe ze stałą siłą. Nie próbuj wiercić „na siłę”.

! Nie odcinaj dopływu wody ani nie wyłączaj obrotów wiertła, gdy znajduje się ono w otworze. Jeśli tempo wiercenia gwałtownie spadnie, sprawdź stan wiertła koronowego. Wolniejsze tempo penetracji z reguły oznacza, że wiertło jest stępione i wymaga konserwacji.

! W większości przypadków wiercenie koronowe wymaga stosowania wody. Należy prawidłowo uziemić wiertnicę, ponieważ stosowanie elektronarzędzi wraz z wodą może być niebezpieczne.

! Wiertnica musi być bezpiecznie zakotwiczona do powierzchni roboczej (ściany, pokładu itd.) za pomocą bełtów kotwiczących, podkładki próżniowej lub śrub dociskowych.

! Podczas wiercenia w podłożu należy zachować szczególną ostrożność. Należy sprawdzić połączenia elektryczne.

! Zapewnij ochronę wszystkim pracownikom i materiałom znajdującym się poniżej strefy wiercenia.

! Zawsze stosuj odpowiednie środki ochrony indywidualnej: zakładaj okulary i obuwie ochronne, stosuj ochronę słuchu i głowy, a także, jeśli jest to wymagane, sprzęt do ochrony dróg oddechowych.